Ključna promjena u novom modelu financiranja bolnica leži u učinkovitijem upravljanju bolničkim proračunima, a ne u smanjenju prava ili kvalitete zdravstvene usluge, istaknula je na sastanku s ravnateljima bolnica ministrica zdravstva Irena Hrstić.
U Ministarstvu zdravstva je održan konstruktivan sastanak ministrice zdravstva Irene Hrstić s ravnateljima bolničkih ustanova te ravnateljem Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Lucianom Vukelićem.
Glavna tema sastanka bila je financijska održivost javnog zdravstvenog sustava, s posebnim naglaskom na novi model financiranja bolnica. Posljednjih dana u javnosti su se pojavile različite interpretacije i uopćene izjave pojedinih aktera na temu financiranja bolničkih ustanova. Važno je naglasiti da navedene interpretacije ne odražavaju nužno i službene stavove ravnatelja bolničkih ustanova. Sastanak je stoga poslužio kao platforma za otvorenu razmjenu informacija i usuglašavanje oko razumijevanja novog/starog modela financiranja koji se ponovno uvodi.
Tijekom sastanka ravnateljima je predstavljen i uručen tzv. Financijski karton, alat koji će se ažurirati na mjesečnoj razini, s ciljem praćenja financijskog poslovanja. Karton sadrži standardizirane financijske podatke za sve bolničke ustanove, pri čemu su uzroci varijacija financijskog poslovanja specifični za svaku ustanovu pojedinačno.
Zaključeno je kako izazovi u poslovanju bolnica postoje, ali i da se oni razlikuju od ustanove do ustanove. Ravnatelji bolnica, HZZO i Ministarstvo zdravstva svjesni su da ne postoji univerzalni uzrok financijskih izazova, već se problemima treba pristupati individualno.
– Upravo Financijski karton predstavlja priliku za svakog ravnatelja da razvije vlastiti model postizanja cilja financijske stabilnosti – poručila je ministrica Hrstić, dodajući kako svi dijele isti cilj, a to je osigurati dostupnu, kvalitetnu i pravovremenu zdravstvenu skrb pacijentima, najbliže njihovom mjestu stanovanja.
Ministrica se osvrnula i na navode koji su se proteklih dana pojavili u medijima:
–Odbacujemo teze prema kojima bi novi/stari model rezultirao gomilanjem dugova, nestašicom lijekova, ugrozom isplata plaća ili, što osobito smatram neprihvatljivim – padom kvalitete zdravstvene zaštite. Naši zdravstveni djelatnici u javnom zdravstvenom sustavu svoj posao obavljaju predano i profesionalno, i za to će biti adekvatno nagrađeni kao i do sada. Ključna promjena u ovom modelu, kao i u našoj zajedničkoj odgovornosti, leži u učinkovitijem upravljanju bolničkim proračunima, a ne u smanjenju prava ili kvalitete zdravstvene usluge – zaključila je ministrica Hrstić.
Javan zdravstveni sustav se ne može gledati kroz prizmu profitabilnosti, ali se može sagledavati kroz prizmu financijske stabilizacije poslovanja – stoji na stranicama Ministarstva zdravstva.