33.8 C
Dubrovnik
Subota, 26 srpnja, 2025
HomeLifestyleRAZGLEDNICA SA ŠIPANA: Na otoku je izgrađena crkvica koja bi, u slučaju...

RAZGLEDNICA SA ŠIPANA: Na otoku je izgrađena crkvica koja bi, u slučaju opsade, skrila stanovnike Suđurđa i okolice


Potreban vam je predah i odmor od svakodnevice? Bježi vam se na otok? Ne treba vam nigdje drugdje ići ili išta drugo tražiti od našeg najvećeg i najnaseljenijeg Elafitskog otoka – Šipana.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Za samo nešto više od sata vremena plovidbe iz Dubrovnika uronit ćete u jedan drugi svijet i ritam u kojem ne postoji preša, obaveze, gužva, otok na kojem prevladavaju masline, vlastelinski ljetnikovci, crkvice. Na vama je samo da se prepustite njegovim čarima i dopustite da vas zavede.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Orlovo gnijezdo

Na najvećem i stanovništvom najbrojnijem elafitskom otoku danas su naseljena dva mjesta – Suđurađ na istočnoj strani i Šipanska luka na zapadnoj strani otoka. Povezuje ih jedina cesta na otoku koja prolazi kroz pet kilometara dugo i plodno Šipansko polje. Ime su mu nadjenuli stari Grci (grč gypanon), prevedeno Orlovo gnijezdo.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Otok ljetnikovaca

U vrijeme Dubrovačke Republike Šipan je do 1457. s Lopudom i Koločepom činio jedinstvenom kneštvo – Kneštvo triju otok, da bi potom postao zasebna kneževina. Upravo za potrebe otočnog kneza u 15. stoljeću izgrađen je i renesansni Knežev dvor iznad Šipanske luke.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Šipan krasi veliki broj ljetnikovaca dubrovačke vlastele od kojih su danas samo rijetki oteti zubu vremena i zaboravu i obnovljeni, kao i brojne crkve i crkvice. Posebno se izdvaja obnovljeni ljetnikovac Vice Stjepovića – Skočibuhe iz 16. stoljeća, zaštićeno kulturno dobro, izgrađen u gotičko – renesansnom stilu. Sastoji se od glavne zgrade sa saločom, kuhinjom, sobama i sačuvanim balaturom te pomoćnih objekata poput vinskog podruma, mlinice, kapelice sv. Tome, gustijerne, paviljona, vrtova i kule izgrađene radi obrane od gusara. Ljetnikovac je danas u privatnom vlasništvu i na prodaju, a po pisanju Forbes Hrvatska tražena cijena je 5,5 milijuna eura.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Uz ovo impresivno zdanje ističu se i ljetnikovci obitelji Sorkočević i Getaldić, a na otoku su pronađeni ostaci vila iz ilirskog i rimskog doba.

Jedinstvena crkva-tvrđava

Među 34 crkve i crkvice ističe se crkva-tvrđava sv. Duha u Suđurđu jedinstvena po obliku pravilnog latinskog križa i funkciji zaštite stanovništva od gusara. Inicijator njene gradnje bio je Vice Stjepović, a sagradila ju je bratovština svete Marije od Pakljene. Gradnja je započela u travnju 1577. i trajala je gotovo deset godina.

U crkvu – tvrđavu moglo je stati stanovništvo Suđurđa i okolnih mjesta. Zidovi su debeli oko 2,5 metra. Ulazna vrata nalaze se na zapadnoj strani dok se na istočnoj uzdiže kula sa stotinu skalina i malim prozorima, a razdijeljena je na tri posvođena poda koja su koristila u slučaju uzbune i obrane. Tvrđava – crkva imala je cisternu za vodu, sanitarni čvor i spremište za hranu. Zvona crkve odzvanjala su cijelim otokom i obavještavala o slučaju opasnosti. Osim skloništa crkva-tvrđava imala je i sustav obrane u slučaju opsade, pa su tako s ravnog krova u slučaju napada, bacali kamenja prema neprijatelju, ali i vrelo ulje.

FOTO:ljubo.gamulin@zg.t-com.hr

U suradnji s Dubrovačkom biskupijom, Društvo prijatelja dubrovačke sredine, pokrenulo je sveobuhvatan projekt njene obnove po čijem završetku je predviđeno da crkva-tvrđava postane kulturni centar, obogaćen muzejsko-galerijskim prostorom koji će posjetiteljima predstavljati povijest otoka i crkve.

Među brojnima ostalim crkvicama ističe se župna crkva svetog Stjepana koju krasi slika Bogorodice s djetetom, djelom venecijanskog slikara Pantaleonea, starohrvatska crkva svetog Petra iz 11. stoljeća, crkva sv. Ivana s obnovljenim freskama iz istog razdoblja.

Otok upisan u Guinnessovu knjigu rekorda

Zahvaljujući plodnom Šipanskom polju Šipan se naziva još i Zlatnim otokom. Iako više nije dominantna gospodarska grana, s obzirom na to da gospodarstvo otoka sve više bazira na turizmu, poljoprivreda nije u potpunosti zamrla. Zastupljene su uglavnom mediteranske kulture poput vinove loze, rogača, smokve i maslina zahvaljujući kojima se Šipan našao u Guinnessovoj knjizi rekorda kao otok s najviše maslina po četvornom metru. Prema predaji, prilikom sklapanja braka sadile su se masline. A kad smo kod rekorda, rekordan urod zabilježen je 1999. godine kad je ubrano 116 kilograma maslina.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Slijedeći obiteljsku tradicijsku uzgoja vinove loze, vinarstva i maslinarstva Mato Goravica, bivši pomorski kapetan prije nekoliko godina je započeo s preradom autohtonog, visokokvalitetnog rogača koji se lokalno naziva i Carin rogač ili car rogača. I upravo na otoku obitelj Goravica otvorila je pogon za preradu rogača, prvi takav na području županije. Uz pogon otvorili su i svoj prodajni kutak u Suđurđu, koji kao i cijeli brend nosi naziv Green Captain, a u kojem se mogu degustirati i naravno kupiti njihovi proizvodi ručno rađeni na Šipanu – bilo da se radi o brašnu od rogača, vinima ili maslinovu ulju. Ne propustite ih posjetiti!

Plaža koja je očarala Instagram

A kad smo kod mora ne treba ni govoriti da su upravo otoci, pa tako i ovaj naš, idealna destinacija za uživanje u kristalno bistrom i čistom moru. Jedna od najpoznatijih šipanskih plaža je zasigurno ona plaža Priježba na zapadnoj strani otoka, nedaleko Luke Šipanske.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Svoju internetsku popularnost duguje svom specifičnom obliku. Uvalica u kojoj je plaža smještana zapravo je uski potez kopna, s šljunčanom plaže s jedne i stjenovitom obalom s druge strane. Na plaži se nalazi beach bar, a one koje privlači aktivan odmor više od uživanju u čarima mora uz ispijanje koktela, mogu se okušati u vaterpolu na terenu koji se nalazi uz plažu.

Oaza kreativnosti

No, Šipan nije samo otok bogate kulturno-povijesne baštine već i otok kreativnog stvaralaštva. Preko dva desetljeća u ljetnim mjesecima na otoku se odvija Ljetna škola filma Šipan koja razvija i promiče tehničku kulturu i kulturno-umjetničko stvaralaštvo, osobito među djecom i mladima. Uz besplatne radionice i večernje kino projekcije na otvorenom u Šipanskoj luci škola filma postala je neizostavan dio kulturnog života Šipana okupljajući čitavu otočnu zajednicu, a ovogodišnje, 22. izdanje odvit će se od 4. do 15 kolovoza.

Svako naše malo mjesto tijekom ljeta ima svoje zabave i pučke fešte, a ovoga ljeta večer uoči početka Ljetne škola filma Šipan, 3. 8. koncert će u Šipanskoj luci održati i legendarni Željko Bebek – za ljubitelje glazbe dovoljna pozivnica da se ovoga ljeta otisnu do ovog iznimnog otoka.

FOTO: Timotej Gošev, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Tekst je nastao pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Dubrovačko – neretvanske županije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA