Lice turizma se sve više mijenja. Sve je više onih koji svoj odmor žele provesti u miru i tišini, daleko od užurbanih i razvikanih turističkih središta. Pelješac, pogotovo njegova unutrašnjost, mjesto je gdje se skrivaju upravo takvi, još uvijek ne sasvim otkriveni, autohtoni dragulji.

Šarmantna Kuna Pelješka okružena padinama brda Rota, vinogradima i borovom šumom, upravo je takvo mjesto. Ako dodamo tome i blizinu mora i bogato umjetničko nasljeđe Kune – ona se ubrzo pretvara u idealno odmaralište za sve one koji teže smiraju i punjenu baterija.

Kuna je kao i ostala pelješka mjesta poznata po vinogradu i sorti Plavac mali. Iako po popisu stanovništva iz 2021. godine ovo mjesto broji svega 211 stanovnika preko desetak objekata nudi pelješka vina i autohtonu hranu. U glavnoj ulici nalaze se vinski boutique Okusime. com, vinarija Monte Cristo obitelji Totić, vinarija Špaleta, Vinarija Violić, Konoba Jurović i Agroturizam Antunović, a koji nude jela poput mesa ispod peke i s ražnja te razne suhomesnate delicije. U blizini se nalazi i poljoprivredna zadruga Kuna 1898, vinarija Hilić te vinarije Palihnić i Roso. Ako vam su vam gušti i delicije eno i gastro scene prioritet pri odabiru mjesta za izlet ili odmor Kuna je sve što možete poželjeti.

Kuna je i iznimno zanimljivo mjesto za sve one koji cijene umjetnost. Rodno je mjesto značajnih umjetnika, među kojima je zasigurno najcjenjeniji Mato Celestin Medović (1857. – 1920.), koji je uz dvije godine starijeg Vlaha Bukovca, bio jedan od naših najkvalitetnijih portretista. Njegova djela danas su izložena u samostanu u Kuni, a posvećen mu je i prevoj u kojem se nalazi njegov kip.

Za Kunu se kaže da je mjesto talentiranih umjetnika, da skoro svaka kuća ima nekog s talentom za likovno stvaralaštvo, a dokaz tome je i Emil Bobanović Čolić, akademski slikar i likovni pedagog, koji iako sljedeće godine slavi stoti rođendan i dalje nastavlja stvarati. Njegova skulptura “Dodiri” danas je izložena na ulazu u mjesto.

Najznačajnija barokna građevina na području Dubrovačke Republike izvan samog Dubrovnika, nalazi se upravo u Kuni. Trobrodna crkva Gospe Delorite sagrađena je 1861. godine, a uz nju je kasnije podignut i samostan.

Za sve one koji ljetni odmor ne mogu zamisliti bez mora imamo dobru vijest. Svega nekoliko kilometara od Kune nalazi se mjestašce Crkvice, nekadašnja luke iz koje se izvozilo vino, a danas mirna uvala pogodna za uživanje. Dodajmo da je upravo u ovom mjestu svoj ljetnikovac izgradio i Mato Celestin Medović, a u njemu danas žive njegovi nasljednici.



A kakvo bi to ljeto bilo bez ljetnih zabava. Svi oni koji su proteklog vikenda propustili drugo izdanje Street Wine Festa koji je Kunu pretvorio u središte vinskih događanja na Pelješcu, ne smiju propustiti “Ratovu feštu od baluna” 8. kolovoza u organizaciji HNK Rat uz nastup Mladena Grdovića i Kuzme i Shaka Zulu.

Za kraj poslastica za najmlađe, za koju vjerujemo da će biti zanimljiva i odraslima. Posebna atrakcija Kune je i farma magaraca, koja je ljeti smještena u neposrednoj blizini samostana, na kojoj se možete upoznati s ovim simbolom naših krajeva. No, osim što je poznat po svojoj tvrdoglavosti, magareći svijet je “na usluzi” čovjeku i svojim – magarećim mlijekom, ljekovitim osobito za djecu koja pate od respiratornih problema. Pa je, shodno tome, Kuna pelješka nerijetko i adresa na kojoj roditelji traže pomoć u nabavci ljekovitog napitka.
I eto, ovo je naša kratka i slatka razglednica Kune Pelješke, odredište za sve one koji traže mir tradicionalnu hranu i vrhunska vina u jedinstvenom okruženju.
FOTO/VIDEO: TZ Orebić, arhiva Dubrovniknet-a
Tekst je nastao pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Dubrovačko – neretvanske županije.
