U sklopu projekta „Komunikacijske ploče: pokaži mi što misliš“, čiji je nositelj Hrvatsko logopedsko društvo – Podružnica Dubrovačko-neretvanske županije, postavljene su prve tri komunikacijske ploče unutar Opće bolnice Dubrovnik.

Projekt su osmislile članice Hrvatskog logopedskog društva: Zorana Dedić, mag.logoped. univ.spec.rehab.educ., Nikolina Klešković, mag.logoped., Marta Jovanović, mag.logoped., Milica Ban, mag.logoped. i Iva Maria Demarin Hrnkaš, mag.logoped., a koje su ujedno i zaposlene u Općoj bolnici Dubrovnik.

Projekt je većim dijelom financiran sredstvima Grada Dubrovnika, dok će se izrada preostalih komunikacijskih ploča realizirati uz pomoć donacije firme iz Zagreba. Važno je naglasiti da su ploče osmišljene u suradnji s roditeljima djece koja koriste potpomognutu komunikaciju te im ovim putem zahvaljujemo. Zajedničkim snagama, idejama te prijedlozima roditelja i stručnjaka krajnji korisnici su stavljeni u fokus, odnosno, djeca koja svakodnevno koriste potpomognutu komunikaciju.

Postavljene ploče nalaze se u ambulantama Odjela za pedijatriju, Odjela za otorinolaringologiju i Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, na lokacijama koje svakodnevno posjećuje veliki broj djece i njihovih roditelja. Dugoročni cilj projekta jest osigurati dostupnost komunikacijskih ploča na više odjela i ambulanti unutar zdravstvenog sustava, kao i na širem području zajednice.
Komunikacijska ploča jedan je od niskotehnoloških oblika potpomognute komunikacije. Djeca i osobe koje ne razumiju jezik ili ne mogu komunicirati putem govora mogu pokazati na simbole i na taj način prenijeti poruku o tome što žele raditi, gdje žele ići ili komentirati događaje oko sebe i odgovoriti na pitanja. Ostale osobe mogu komunicirati s njima pokazivanjem na simbole uz istovremeno govorenje.

Upravo je zdravstveni sustav odabran kao prvi korak u provedbi ovog projekta jer se djeca s komunikacijskim teškoćama u bolničkom okruženju često suočavaju s osjećajem neizvjesnosti, bez mogućnosti da izraze što ih boli ili da pitaju što će se iduće dogoditi. Korištenje komunikacijske ploče od strane roditelja ili druge osobe u pratnji djeteta – pomaže djetetu da razumije tko će ga pregledavati, što ga očekuje i zašto je došao u bolnicu. Takvo razumijevanje smanjuje osjećaj nesigurnosti i stresa, povećava osjećaj kontrole, a time i djetetovu suradnju. Rezultat su učinkovitija medicinska dijagnostika i terapija te ugodnije iskustvo za dijete, roditelja i zdravstvenog djelatnika.

Dodatnu vrijednost postavljenih komunikacijskih ploča čini njihova digitalna dostupnost – pomoću QR koda koji se nalazi uz svaku ploču, one se mogu preuzeti u PDF obliku i koristiti na mobitelu ili tabletu. Time se omogućuje i priprema djeteta kod kuće za nadolazeći pregled ili terapiju, što djeci i osobama sa složenim komunikacijskim potrebama može značajno olakšati svakodnevno funkcioniranje.
Cilj ovog projekta jest unaprjeđenje sustava rane intervencije na području Dubrovnika, osiguravanje prava na komunikaciju za djecu sa složenim komunikacijskim potrebama te doprinos pružanju kvalitetnije i pristupačnije zdravstvene skrbi. Projekt ima i širu dimenziju – senzibilizaciju i edukaciju šire javnosti o važnosti potpomognute komunikacije te njezinoj primjeni u svakodnevnim situacijama, s naglaskom na prihvaćanje i poštivanje komunikacijskih prava svakog djeteta. U tom kontekstu, u narednim danima planirano je postavljanje velike komunikacijske ploče ispred glavnog ulaza u bolnicu, a u pripremi su i dvije dodatne ploče koje će biti postavljene na frekventnim javnim površinama kako bi bile dostupne što većem broju korisnika.
