32.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 srpnja, 2025
HomeLifestylePROLJETNA RAVNODNEVNICA Službeni početak proljeća i skriveno značenje

PROLJETNA RAVNODNEVNICA Službeni početak proljeća i skriveno značenje

Večeras u 21.24 zabilježit će se trenutak proljetne ravnodnevnice koja se drži službenim početkom proljeća, a o njenom značenju pročitajte u nastavku. Lijepa inspiracija za početak promjena koje trebamo.

Proljetni ekvinocij ili proljetna ravnodnevnica događaj je u kojem i službeno počinje proljeće. U davnim se danima obilježavao u čast germanske božice proljeća Ostare ili Eostre. U tom trenutku položaj Sunca u odnosu na nebeski ekvator stvara ravnotežu između noći i dana, zbog čega oni traju jednako – svaki po 12 sati.

Proljetni ekvinocij ili ravnodnevnica može se dogoditi 19., 20. ili 21. ožujka, a osim božice Ostare te prvog dana proljeća, slavio se i prvi puni mjesec koji slijedi odmah nakon.

Simbolika proljetnog ekvinocija

Osim ravnoteže između hladne zime i toplog ljeta, čiji su počeci obilježeni ljetnim i zimskim solsticijem, simbolika proljetnog ekvinocija ili proljetne ravnodnevnice nalazi se u ravnoteži između ova dva puno duža ciklusa. U pravo vrijeme, usklađeno sa završetkom zime, donosi nam oslobađanje, obnovu i odricanje od svega što nam šteti, što usporava naš razvoj i što nam više ne služi (korizma).

Ovo oslobađanje stvara prostor za novo (duhovno ili materijalno), baš poput procesa koji se odvijaju u prirodi.

Nakon dužeg perioda mirovanja, i u prirodi se ponovo pokreće ciklus rasta i plodnosti koji svoj vrhunac doživljava ljeti, zbog čega je u proslavu proljetnog ekvinocija ili ravnodnevice uključeno sve što ima veze s pokretanjem odnosno započinjanjem novog životnog ciklusa.

Upravo ovdje nalazi se ne samo simbolika ekvinocija, već i uskrsnuća – nakon bivanja u tamnoj utrobi zemlje, novi život potaknut djelovanjem Sunca izlazi na svjetlo dana. Od tud izraz „ponovno rođen“.

Kršćanstvo je preuzelo ovaj običaj i pretvorilo ga u Uskrs, jedan od svojih najvažnijih blagdana koji pada na prvu nedjelju poslije punog mjeseca. Poput drevne proslave u čast božice Eostre, i Uskrs se obilježava šarenim cvijećem, ukrasnim vrpcama te čišćenjem, uređivanjem i ukrašavanjem domova. Boje koje se tradicionalno povezuju s njim su svijetlo zelena, limun žuta i blijedo ružičasta.

Kako su stare civilizacije obilježavale proljetni ekvinocij ili ravnodnevnicu?

Život starih civilizacija bio je usko povezan s prirodom, prirodnim silama i prirodnim ciklusima, stoga su ovaj dan obilježavali na sebi svojstven način.

Među najinteresantnijim proslavama proljetnog ekvinocija i dalje je ona u drevnom mayanskom gradu Chichen Itza, u kojem su brojne građevine projektirane tako da se kroz njihove otvore mogu pratiti ekvinociji, deklinacije mjeseca i drugi astronomski događaji. Tim područjem dominira visoka piramida El Castillo, posvećena božanstvu Quetzalkoaltl.

Na dan proljetnog i jesenskog ekvinocija pri izlasku i zalasku sunca sjena koja pada na sjevernu stranu piramide izgleda kao golema zmija koja se spušta niz stube. Ovaj događaj i danas okuplja ljude iz cijelog svijeta.

Također, s astrološkog aspekta 21. ožujka počinje vladavina ovna (prvog znaka zodijaka) kojeg krasi povećana energija, odlučnost i ustrajnost, tj. sve ono što je potrebno u pokretanju nečeg novog. Stoga nije neobično da se upravo u ovo vrijeme pokreću renovacije, obnavljanja i čišćenja, kako mjesta na kojem živimo, tako i naših tijela, međuljudskih odnosa, itd.

Iako su mnogi izvorni rituali danas gotovo zaboravljeni ili modificirani, još uvijek ih možemo oživjeti negdje duboko u sebi, predati se čaroliji trenutka i uz vjeru u dobar ishod svega čemu težimo i na čemu radimo zakoračiti u svoj novi, osobni ciklus.

izvor: dobre vibracije

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA