Prethodni vikend organizirano je ukupno šest predavanja pod zajedničkim nazivom “Eko inovacije za male poljoprivredne površine”.
Predavanja su se održala u petak i subotu u samostanu sv. Vlaha u Pridvorju. Okupljeni su imali priliku učiti od profesora s Agronomskog fakulteta u Zagrebu ali i čuti vrlo živopisna iskustva ljudi, poljoprivrednika koji su svoj uzgoj bilo poljoprivrednih kultura ili životinja usmjerili ka regenerativnom uzgoju. Pojašnjeno je kako stvoriti produktivan i održiv vrt koristeći regenerativne pristupe, bez oslanjanja na konvencionalne metode vrtlarenja bilo da se radi o samoopskrbnom vrtlaru ili profesionalnom uzgajivaču. Iako je poljoprivreda prozivana kao najveća prijetnja ekosustavu, poljoprivreda je bila i ostaje jedina djelatnost o kojoj ovisi ljudski opstanak. Poljoprivrednik je tako jedina osoba koja može očuvati ekosustav, dok istovremeno proizvodi hranu za svoju obitelj i za sve ostale ljude. Bitno je prepoznati snagu poljoprivrednika i kako on može regenerirati ekosustav čak i ako se intenzivno bavi poljoprivrednom i stočarstvom. Stoga su predavanja i održana, da se shvati kojim metodama i alatima se možemo koristiti za proizvodnju nutritivno bogate hrane koja je osnovno ljudsko pravo. Predavanja su izazvala interes kod okupljenih te su postavljali zanimljiva pitanja predavačima koji su nesebično dijelili svoja znanja i iskustva.

Predavanja su održana u okviru projekta “Dani slatkih voda Mediterana” dok se edukativno-zabavni dio programa koji je bio predviđen za nedjelju odgodio te će se isti održati 11. svibnja s početkom u 16 sati ispred samostana sv. Vlaha u Pridvorju.
Nakon dobrodošlice domaćina, u 16:30 stručnjaci iz Udruge Hyla predvodit će petominutnu šetnju od Samostana do obližnje lokve i prisutne upoznati s vrstama koje u njoj žive. Posebna pažnja obratit će se na “zvijezdu ekosustava”, zaštićenu riječnu kornjaču. Kroz kratko predavanje, namijenjeno i djeci, predavači će otkriti kako je prepoznati, koje su joj navike, što jede, kako se razmnožava i brojne druge zanimljivosti. Šetnja će se ponoviti i u 17:30 sati, a prema potrebi i u 18:30 sati.

Cijelo vrijeme trajanja programa pod platanom će se organizirati i prigodne igre. Za odrasle je osmišljena Glib&Wine Art radionica izrade glinenih skulptura uz stručno vodstvo kojoj se mogu pridružiti i djeca za koje je izrađen kalup u obliku rječne kornjače kako bi im ostao trajni suvenir, podsjetnik na Dane slatkih voda Mediterana. U 18:00 sati će mlađi uzrasti KUD-a Stjepan Radić Pridvorje svojim nastupom uveličati program. Događaj će se završiti zakuskom za sve sudionike te promotivnim videom crtića o riječnoj kornjači koji je nastao u sklopu Ljetne škole filma Šipan.
Ulaz kao i sudjelovanje na nedjeljnom događaju su besplatni. Za sudjelovanje na Glib&Wine Art radionici potrebna je prethodna prijava radi ograničenog broja mjesta. Zainteresirani se mogu prijaviti na: ured@agroturizam-konavle.hr

„Dani slatkih voda Mediterana“ se provodi u partnerstvu s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije u sklopu projekta: Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji – LIFE for Mauremys koji se sufinancira sredstvima EU programa LIFE i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Manifestacija Proljeće u Konavlima sufinancirana je sredstvima Turističke zajednice Dubrovačke-neretvanske županije, Općine Konavle i Turističke zajednice općine Konavle.