Svake se godine 22. srpnja održava fašinada – tradicionalno nasipavanje kamenja oko otoka Gospe od Škrpjela. Bokeljska je to tradicija koja seže od daleke 1452. kada je pronađena Gospina slika. 574. godina tradicije u oku Sandre Luković! Uživajte u slikopriči!




Perast, jedan od najstarijih i najljepših gradića u Boki kotorskoj, smjestio se u podnožju Ilijina brda u Crnoj Gori. Uz bogatstvo crkvi, od kojih je dvadeset katoličkih i dvije pravoslavne, gradić je poznati i po brojnim palačama te pomorskoj školi iz 16. stoljeća. U Perastu se rodio i poznati hrvatski slikar Tripo Kokolja te brojni pomorci. Također, petorica nadbiskupa i biskupa dolaze iz toga kraja. Pred Perastom su dva otočića: Sveti Juraj s benediktinskim samostanom iz 12. stoljeća i umjetni otočić sa zavjetnom crkvom Gospe od Škrpjela.




“Otok Gospe od Škrpjela jedinstven je u svijetu. Naime, braća Mortešići iz Perasta našli su jedne noći na hridi ispod glavnog oltara sliku Gospe. Sliku su ponijeli u svoju obiteljsku kuću. U arhivskom zapisu stoji kako je jedan od braće obolio i ozdravio po Gospinu zagovoru. No, tradicija govori da se ta slika tri puta vraćala na tu hrid. Stanovnici Perasta u tome su vidjeli Božju poruku da Gospa tu želi ostati. Počeli su 22. srpnja 1452. nositi kamenje, a bilo je potrebno oko 220 godina da sagrade otok. Gospa od Škrpjela jedno je od triju poznatih svetišta u Kotorskoj biskupiji, a zasigurno jedno od najljepših i najzanimljivijih svetišta kod Hrvata”, opisao je prije nekoliko godina ovaj običaj upravitelj Svetišta, mons. Srećko Majić.





Fašinada cup – jedriličarska manifestacija koja se održava uoči najljepše bokeljske tradicije Fašinade, okupila je brojne zaljubljenike u more i jedrenje. Titulu najbržeg broda na regati osvojila je dubrovačka ekipa, s brodom Stravaganzza!