Od ponoći je na snazi izborna šutnja, koja traje sve do zatvaranja birališta u nedjelju u 19 sati. Povrede izborne šutnje prijavljuju se općinskim, gradskim i županijskim izbornim povjerenstvima, čiji su kontakt-podaci objavljeni na webu DIP-a.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo je sve sudionike izbora, ali i građane i medije da poštuju šutnju tim više što su za njezino kršenje propisane visoke novčane kazne.
Kreću se od 398 eura za fizičku osobu do 66.361 euro za pravnu, primjerice političku stranku koja prekrši šutnju. Odgovorna osoba u pravnoj osobi i kandidati mogu biti kažnjeni od 1327 do 3981 eura.
Dok je na snazi šutnja, izborni sudionici ne smiju javno predstavljati izborne programe, birače se ne smije nagovarati da glasuju za određenu listu ili kandidata, zabranjeno je objavljivati procjene izbornih rezultata, izjave i intervjue izbornih sudionika. Zabranjeno je i objavljivanje promidžbenih poruka i fotografija kandidata u medijima, postavljanja novih promidžbenih plakata ili letaka, upućivanje telefonskih poziva, SMS poruka ili mailova biračima.