Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene u kojima izvještava o promjenama u globalnim temperaturama površinskog zraka i mora, pokrivaču morskog leda i hidrološkim varijablama. Većina prijavljenih nalaza temelji se na skupu podataka za ponovnu analizu ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.

Travanj 2025. – Najvažniji podaci o temperaturi površinskog zraka i temperaturi površine mora:
Globalne temperature
- Travanj 2025. bio je drugi najtopliji travanj u svijetu, s prosječnom temperaturom zraka na površini od 14,96 °C prema ERA5, što je 0,60 °C iznad prosjeka za travanj u razdoblju 1991.-2020. godine.
- Travanj 2025. bio je 0,07 °C hladniji od rekordnog travnja 2024. i 0,07 °C topliji od trećeg najtoplijeg travnja 2016. godine.
- Travanj 2025. bio je 1,51 °C iznad procijenjenog prosjeka iz razdoblja 1850.-1900. koji se koristio za definiranje predindustrijske razine i bio je 21. mjesec* u posljednja 22 mjeseca u kojem je prosječna globalna temperatura prizemnog zraka bila više od 1,5 °C iznad predindustrijske razine.
- Dvanaestomjesečno razdoblje od svibnja 2024. do travnja 2025. bilo je 0,70 °C iznad prosjeka od 1991. do 2020. i 1,58 °C iznad predindustrijske razine.
*Skupovi podataka koji nisu ERA5 možda ne potvrđuju 21 mjesec iznad 1,5 °C istaknutih ovdje, zbog relativno malih margina iznad 1,5 °C globalnih temperatura ERA5 promatranih nekoliko mjeseci i razlika među različitim skupovima podataka.

Mjesečne anomalije globalne temperature prizemnog zraka (°C) u odnosu na razdoblje 1850.–1900. od siječnja 1940. do travnja 2025., prikazane kao vremenski niz za svaku godinu. Godina 2025., kao i tri najtoplije kalendarske godine prikazane su u boji: 2025. tamnocrvenom, 2024. tamnonarančastom, 2023. žutom i 2016. svijetlonarančastom. Sve ostale godine prikazane su tankim sivim linijama. Izvor podataka: ERA5. Izvor: Copernicus služba za klimatske promjene /ECMWF .
Prema Samanthi Burgess, strateškoj voditeljici za klimu pri ECMWF-u: „Globalno, travanj 2025. bio je drugi najtopliji travanj u povijesti mjerenja, nastavljajući dugi niz mjeseci s temperaturom većom od 1,5 °C iznad predindustrijske razine. Kontinuirano praćenje klime ključan je alat za razumijevanje i reagiranje na tekuće promjene našeg klimatskog sustava.“
Europa i druge regije
- Prosječna temperatura nad europskim kopnom za travanj 2025. iznosila je 9,38 °C, što je 1,01 °C iznad prosjeka za travanj od 1991. do 2020., što ga čini šestim najtoplijim travnjem u Europi.
- Temperature su bile pretežno iznad prosjeka diljem Europe, s najvećim toplim anomalijama zabilježenim nad istočnom Europom, zapadnom Rusijom, Kazahstanom i Norveškom, dok su se hladnije od prosječnih temperatura pojavile u Turskoj, istočnim dijelovima Bugarske i Rumunjske, Krimskom poluotoku i sjevernoj Fenoskandijani.
- Izvan Europe, temperature su bile najviše iznad prosjeka na ruskom Dalekom istoku i u velikom dijelu zapadne -središnje Azije. Također su bile iznad prosjeka u većem dijelu Sjeverne Amerike, dijelu Australije te diljem Antarktičkog poluotoka i zapadne Antarktike.
- Temperature su bile najniže ispod prosjeka na jugu Južne Amerike, u istočnoj Kanadi u području Velikih jezera i nad Hudsonovim zaljevom, diljem sjeveroistočnog Grenlanda i Svalbarda te nad sjevernom Australijom i istočnom Antarktikom.
Temperatura površine mora
- Prosječna temperatura površine mora (SST) za travanj 2025. iznad 60°S–60°N iznosila je 20,89°C, što je druga najviša vrijednost ikad zabilježena za taj mjesec, 0,15°C ispod rekorda iz travnja 2024.
- Vrijednosti temperature mora (SST) ostale su neuobičajeno visoke u mnogim oceanskim bazenima i morima. Među njima, velika područja na sjeveroistoku Sjevernog Atlantika nastavila su pokazivati rekordno visoke temperature mora (SST) za taj mjesec. Većina Sredozemnog mora bila je puno toplija od prosjeka, ali ne i rekordno visoka kao u ožujku.
Travanj 2025. – Istaknuto o morskom ledu:
- Opseg arktičkog morskog leda bio je 3% ispod prosjeka, što je šesti najniži mjesečni opseg za travanj u 47-godišnjoj satelitskoj evidenciji, nakon četiri mjeseca s rekordno niskim mjesečnim vrijednostima za to doba godine.
- Regionalno, ispodprosječne koncentracije morskog leda bile su najizraženije u Barentsovom i Ohotskom moru, dok su iznadprosječne koncentracije prevladavale u Grenlandskom moru.
- Opseg antarktičkog morskog leda bio je 10% ispod prosjeka, što ga čini 10. najnižim u povijesti mjerenja za taj mjesec.
- Anomalije koncentracije morskog leda oko Antarktike bile su miješane.
Travanj 2025. – Hidrološki naglasci :
- U travnju 2025. godine, veći dio srednje Europe, Velika Britanija, južna Fenoskandija i dio istočne Europe iskusili su suše uvjete od prosjeka.
- Suprotno tome, u većem dijelu južne Europe, sjevernoj Norveškoj, južnoj Finskoj i dijelovima zapadne Rusije bilo je pretežno vlažnije od prosjeka. Alpska regija zabilježila je obilne oborine koje su dovele do poplava, klizišta i lavina.
- U travnju 2025. godine bilo je suše od prosjeka u većem dijelu zapadne Sjeverne Amerike, diljem središnje i najistočnije Azije, kao i u većem dijelu južne Australije, Madagaskara i dijelovima Južne Amerike.
- Vlažniji uvjeti od prosjeka zabilježeni su u dijelovima Kanade i Aljaske, srednjem zapadu SAD-a, u dijelovima najistočnije i središnje Rusije, južne Afrike, sjeverne Australije i središnje Južne Amerike. U mnogim od tih regija obilne oborine dovele su do poplava i povezane štete.
FOTO: Ilustracija