28.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 srpnja, 2025
HomeUz čašicu eliksira s Marijom GrgurevićČašica eliksira s Marijom Grgurević: O vješticama

Čašica eliksira s Marijom Grgurević: O vješticama

Za pedeseti rođendan dobila sam na poklon prekrasni roman Želimira Periša „Mladenka Kostonoga“.  

Taj već nagrađivani roman inspiriran je stvarnim ili izmišljenim arhivskim dokumentima, slikama i pričama o vješticama dalmatinskog zagorja.

Isprepliće jednom tako pitkom tehnikom duboko intimne priče naših prabaka, njihovih majki i kćeri,  približavajući nam na trenutke ekstremno brutalni doživljaj uske palete izbora koji su se pred njima postavljali te zauvijek definirali njihove puteve i društvene statuse.

U svojoj suštini, to je priča o našem odnosu sa ženskim principom, o arhetipu žene u našem podneblju.

Knjiga je bila prikladan poklon, s obzirom da su pedesete u arhetipskom kontekstu, prijelaz između arhetipa majke/hraniteljice/stvoriteljice, u arhetip vještice, mudre/iskusne/vješte žene koja porađa, podučava i iscjeljuje, te iz pozadine usmjerava, upravlja i brine za zajednicu.

Intuitivno svi negdje u dubini znamo o ženskim arhetipovima i trostrukom aspektu Djeva/Majka/Vještica.

Djeva je mlada, naivna nevjes(h)ta. Ona nosi ljepotu, slobodu za nove avanture,  potencijal, novi ciklus plodnosti, nevinost koja je neodoljiva i obećanje ispunjenja nekog duboko potisnutog sna i potencijala.

Djevi se često atribuira nemoćnost i potreba za princom koji će je spasiti. Vjerojatno arhetip nastao malo kasnije, u patriarhatu, mada na nivou psihe postoje i druge interpretacije. Ali muški arhetipovi danas nisu predmet razmatranja.

Majka je arhetip kreacije, stvaranja, rađanja i othranjivanja, bilo djece, bilo kreativnih projekata, bilo svjetova.

Vještica je ona koja je sve to iskustvo integrirala, probavila, i sad ordinira između svjetova, između rađanja i umiranja. Šaman. Iscjeljiteljica. Ona koja zna kako.

Njena uloga u bajkama također je i da one koji odbijaju odrasti, sazreti i preuzeti odgovornost baca u peć i pojede (tu vatra i probava simboliziraju asistiranu transformaciju, ne kanibalizam, naravno).

Ovo su, naravno, zdravi arhetipovi i žive na taj način u društvima gdje ih se poštuje kao podjednako važne dijelove cjeline, i njeguje kao elemente bez kojih društvo nije zdravo.

U svim kulturama postoji božica koja sve što je zločesto ili naivno baca u vatru/sasječe i pojede. Neke kulture je slave, a neke nju bacaju u vatru.

U glavnom je to posljedica tj. pokazatelj zrelosti i mudrosti same kulture.

U korijenu brutalne borbe za preživljavanje koja je ovdje kod nas odavno usađena u najdublje postavke, zametnuo se nekako u samom startu i strah od žene i svega ženskog… Krivili mi vjeru, podneblje ili neku naivnu/zločestu/krivovjernu pramajku, nebitno je i niškoristi.

Ostaje nam svakako da spoznamo da te mudre i vješte nema, da joj se sudilo i da je spaljena na lomači ili je umrla sama u izgnanstvu.  Ostaje nam da shvatimo da nam nedostaje i da je neophodna. Da je bez nje sve bolesno i nedozrelo, mada ženski princip i dalje djeluje, ali iz svoje vlastite sjene, iz mraka nesvjesnog i potajno.

Knjiga briljantno isprepliće i priču o sinu, careviću, majčinoj nadi i ponosu, koji nesretnim okolnostima upada u političke igre moći, samo da bi na kraju potpuno impotentan istrunuo u oblaku opijuma (klasične metafore za potisnutu žensku energiju – ovisnost, materijalizam, pomračenje svijesti, zakulisne igre moći).

Vrijedno čitanja, svakako, a dok čitate, zapisujte svoje snove… Vrijeme je buđenja, a ta “kostonoga mladenka“ je, naravno, i dalje negdje tu, čeka da se probudimo i pozovemo njeno pravo ime. Jer mi smo u svojoj gluposti njene epitete pretvorili u uvrede i posprdnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA