Državna tajnica koja upravlja Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova EU Zrinka Raguž uručila u Dubrovniku Ugovor o dodjeli sredstava za Tehničku pomoć

Državna tajnica koja upravlja Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž i gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković potpisali su danas Ugovor o sufinanciranju provedbe EU projekta „Sporazum o korištenju bespovratnih sredstava tehničke pomoći Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. za podršku provedbi funkcija Posredničkog tijela za odabir operacija“ vrijedan 35.294,12 eura.
Gradu Dubrovniku su kroz Program sufinanciranja provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini dodijeljena bespovratna sredstva u najvišem iznosu, odnosno 50 % iznosa sredstava koje je Grad Dubrovnik dužan osigurati iz vlastitih izvora.
Naime, odabir operacija odnosi se na projekte izabrane za financiranje putem ITU mehanizma. Riječ je o projektima Park’n’Ride sustav na na Pobrežju, čime će se prometno rasteretiti uže gradsko područje, nabava električnih vozila u sklopu projekta “Elektrifikacija i digitalizacija javnog autobusnog prijevoza” te ulaganja u zelenu infrastrukturu. Tako se među projektima izdvajaju i rekonstrukcije parka u Pilama i parka Gradac, koje su u tijeku te prostora oko Platane na Brsaljama.
Sporazum o korištenju bespovratnih sredstava tehničke pomoći sklopljen je 2024. godine između Ministarstva i Grada Dubrovnika u iznosu od 400.000,00 eura. Njime se sufinancira provedba funkcija posredničkog tijela za odabir operacija – Odsjeka za provedbu ITU mehanizma do 2029. godine.
Završena obnova sportskog igrališta u Ulici Bartola Kašića

Završeni su radovi na obnovi sportskog igrališta u Ulici Bartola Kašića, poznatog i kao igralište „Torcida“.
U sklopu radova izvršena je zamjena dotrajale umjetne trave na površini od 325 metara kvadratnih, sanirani su i obojeni zidovi, obnovljena je zaštitna ograda (pletivo), te su postavljene dvije nove bare s pripadajućim mrežicama za mali nogomet.
Investiciju je proveo Upravni odjel za komunalne djelatnosti, promet i mjesnu samoupravu Grada Dubrovnika putem ugovornog izvođača na poslovima održavanja dječjih igrališta i sportskih površina – tvrtke Tehnogradnja, a radovi su izvedeni sukladno važećem troškovniku za održavanje.
U dogovoru s udrugom „Klub navijača Hajduka – Torcida Mokošica“, mural koji se nalazi na igralištu nije obnavljan, a udruga je izrazila želju da ga naknadno samostalno obnovi.
Prve komunikacijske ploče u gradu Dubrovniku – korak prema inkluzivnijem zdravstvu

U sklopu projekta „Komunikacijske ploče: pokaži mi što misliš“, čiji je nositelj Hrvatsko logopedsko društvo – Podružnica Dubrovačko-neretvanske županije, u Općoj bolnici Dubrovnik postavljene su prve tri komunikacijske ploče. Projekt je obišao i gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, koji je ovom prilikom izrazio podršku inicijativi i zahvalio stručnjakinjama na doprinosu unapređenju komunikacije u zdravstvenom sustavu.
Projekt su osmislile članice Hrvatskog logopedskog društva: Zorana Dedić, mag. logoped., univ. spec. rehab. educ., Nikolina Klešković, mag. logoped., Marta Jovanović, mag. logoped., Milica Ban, mag. logoped. i Iva Maria Demarin Hrnkaš, mag. logoped., koje su ujedno i zaposlenice Opće bolnice Dubrovnik.
Projekt je većim dijelom financiran sredstvima Grada Dubrovnika, dok će se izrada preostalih komunikacijskih ploča realizirati uz pomoć donacija. Važno je naglasiti i da su ploče osmišljene u suradnji s roditeljima djece koja koriste potpomognutu komunikaciju. Zajedničkim snagama, idejama te prijedlozima roditelja i stručnjaka krajnji korisnici su stavljeni u fokus, odnosno, djeca koja svakodnevno koriste potpomognutu komunikaciju.
Postavljene ploče nalaze se u ambulantama Odjela za pedijatriju, Odjela za otorinolaringologiju i Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, na lokacijama koje svakodnevno posjećuje veliki broj djece i njihovih roditelja. Dugoročni cilj projekta jest osigurati dostupnost komunikacijskih ploča na više odjela i ambulanti unutar zdravstvenog sustava, kao i na širem području zajednice.
Komunikacijska ploča jedan je od niskotehnoloških oblika potpomognute komunikacije. Djeca i osobe koje ne razumiju jezik ili ne mogu komunicirati putem govora mogu pokazati na simbole i na taj način prenijeti poruku o tome što žele raditi, gdje žele ići ili komentirati događaje oko sebe i odgovoriti na pitanja. Ostale osobe mogu komunicirati s njima pokazivanjem na simbole uz istovremeno govorenje.
Upravo je zdravstveni sustav odabran kao prvi korak u provedbi ovog projekta jer se djeca s komunikacijskim teškoćama u bolničkom okruženju često suočavaju s osjećajem neizvjesnosti, bez mogućnosti da izraze što ih boli ili da pitaju što će se iduće dogoditi. Korištenje komunikacijske ploče od strane roditelja ili druge osobe u pratnji djeteta – pomaže djetetu da razumije tko će ga pregledavati, što ga očekuje i zašto je došao u bolnicu. Takvo razumijevanje smanjuje osjećaj nesigurnosti i stresa, povećava osjećaj kontrole, a time i djetetovu suradnju. Rezultat su učinkovitija medicinska dijagnostika i terapija te ugodnije iskustvo za dijete, roditelja i zdravstvenog djelatnika.
Dodatnu vrijednost postavljenih komunikacijskih ploča čini njihova digitalna dostupnost – pomoću QR koda koji se nalazi uz svaku ploču, one se mogu preuzeti u PDF obliku i koristiti na mobitelu ili tabletu. Time se omogućuje i priprema djeteta kod kuće za nadolazeći pregled ili terapiju, što djeci i osobama sa složenim komunikacijskim potrebama može značajno olakšati svakodnevno funkcioniranje.
Cilj ovog projekta jest unaprjeđenje sustava rane intervencije na području Dubrovnika, osiguravanje prava na komunikaciju za djecu sa složenim komunikacijskim potrebama te doprinos pružanju kvalitetnije i pristupačnije zdravstvene skrbi. Projekt ima i širu dimenziju – senzibilizaciju i edukaciju šire javnosti o važnosti potpomognute komunikacije te njezinoj primjeni u svakodnevnim situacijama, s naglaskom na prihvaćanje i poštivanje komunikacijskih prava svakog djeteta. U tom kontekstu, u narednim danima planirano je postavljanje velike komunikacijske ploče ispred glavnog ulaza u bolnicu, a u pripremi su i dvije dodatne ploče koje će biti postavljene na frekventnim javnim površinama kako bi bile dostupne što većem broju korisnika.
SIGURNIJE I LAKŠE KRETANJE Započelo postavljanje novih rukohvata u 28 ulica na gradskom području

Uz radove ugradnje rukohvata u povijesnoj jezgri, Upravni odjel za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu Grada Dubrovnika započeo je postavljanje novih rukohvata u dodatnih 28 ulica na gradskom području.
Tijekom idućih 45 dana, u okviru ovog komunalnog zahvata, bit će postavljeno približno dva kilometra rukohvata, čime će se značajno unaprijediti sigurnost pješaka, osobito starijih i osoba smanjene pokretljivosti. Prvi segment, dužine 100 metara, već je dovršen u Trnovičkoj ulici u Gružu.
Rukohvati će se postavljati u sljedećim ulicama: Rožatska, Mljetska, Mokoška, Kotorska, Osojnička, Privežna, Brdasta, Šumetska, Zatonska, Hladovita, Kuparska, Istarska te u ulicama Lovra Matačića, Marina Kneževića, Put od Osojnika, Od Izvora, Bartola Kašića, Između dolaca, Svetog Križa, Uz Tabor, Frana Čale, Od Križa i Od Hladnice. Osim toga, radovi se izvode i u Zatonu, Rožatu (prvi dio prema groblju), Prijevoru (200 metara do Dračeva sela) te na otoku Lopudu, gdje će biti postavljeno 250 metara rukohvata.
Izvođač radova je tvrtka Platanus d.o.o., odabrana putem javne nabave, a vrijednost investicije iznosi 58.836,05 eura (bez PDV-a).
Podsjetimo, Grad Dubrovnik sustavno ulaže u sigurnost pješaka pa su tako u posljednjih osam godina rukohvati i zaštitne pješačke ograde ugrađeni u više od 130 ulica. Samo u 2024. godini, kroz program pojačanog održavanja, postavljeno je 3,5 kilometara novih rukohvata u više od 30 ulica.
Završeni radovi asfaltiranja ulica na Babinom kuku – 2500 kvadrata u Kliševskoj, Mostarskoj i Mosorskoj

Asfaltiranjem Kliševske ulice u potpunosti su završeni radovi uređenja dijela ulica na području Babinog kuka, koji su provedeni u sklopu dinamičkog sustava asfaltiranja Upravnog odjela za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu Grada Dubrovnika.
Uz Kliševsku ulicu, prethodno su uređeni dijelovi Mostarske i Mosorske ulice. Ukupna površina zahvata iznosi približno 2.500 metara kvadratnih, građanima je omogućeno lakše i sigurnije prometovanje.
Radove je izvela tvrtka Tehnogradnja, dok je stručni nadzor obavljala tvrtka Adria Tehno. Ukupna ugovorena vrijednost radova iznosila je 92.787,50 eura s uključenim PDV-om.
Ova investicija nastavak je kontinuiranih ulaganja Grada Dubrovnika u unaprjeđenje komunalne infrastrukture, s ciljem podizanja kvalitete života građana.
Prvakinje Hrvatske ŽKK Ragusa na prijemu kod gradonačelnika Frankovića

U znak priznanja za izniman sportski uspjeh, gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković danas je primio košarkašice Ženskog košarkaškog kluba Ragusa, koje su petu sezonu zaredom osvojile naslov prvakinja Hrvatske.
Tijekom druženja na prijemu, gradonačelnik čestitao košarkašicama na njihovom ostvarenom rezultatu, pohvalivši njihovu predanost i rad te istaknuo koliko je sport važan za Grad Dubrovnik kao dio razvoja zajednice i jačanja identiteta grada. Naglasio je da Grad kontinuirano ulaže u sportsku infrastrukturu i programe kako bi osigurao uvjete za daljnji razvoj i uspjehe sportaša.
Podsjetimo, Grad Dubrovnik kroz Strategiju razvoja sporta i sportske infrastrukture do 2028. godine provodi niz projekata usmjerenih na unapređenje sportske infrastrukture i povećanje financijske potpore sportskim programima, s ciljem da Dubrovnik bude prepoznat kao istaknuta sportska destinacija.
Završen projekt novih dizalica topline u objektu Palčica DV Dubrovnik

Završen je projekt izmjene dizalica topline u Dječjim vrtićima Dubrovnik, na objektu Palčica, čijom će se primjenom ostvariti ušteda na potrošnji energenata i povećati energetska učinkovitost objekta.
Dizalica topline osigurava grijanje i hlađenje za stari dio zgrade DV Palčica u kojem se nalazi 12 odgojnih skupina – osam vrtićkih i četiri jasličke), sportska dvorana, centralna kuhinja i praonica, Uprava te uredi stručnih suradnika.
Projekt je ukupno vrijedan 241.303,75 eura s PDV-om, od čega bespovratna sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti iznose 110 tisuća eura s PDV-om, što iznosi 37,40 posto troškova. Preostali iznos od 131.303,75 eura osigurat će se iz proračunskih sredstava Grada Dubrovnika.
U izmjenu stare dizalice topline, proizvedene 2009. godine, krenulo se ponajviše iz razloga dotrajalosti, te smanjene funkcionalnosti iste. Najveći benefit nove dizalice topline, uz povećanje energetske učinkovitosti, je smanjenje ispuštanja ugljikovog dioksida (CO2) u okoliš za 99 posto.
Podsjetimo, Grad Dubrovnik u kontinuitetu provodi sustavna ulaganja u segment predškolskog odgoja, a ista se odnose na unapređenje uvjeta boravka i rada u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja, ali i na infrastrukturne zahvate usmjerene prema osiguravanju dostatnih kapaciteta kako bi svako dijete bilo upisano onog trenutka kad se za to ispune uvjeti. Ukupna ulaganja samo u infrastrukturu predškolskog odgoja i navedeni EU projekt prelaze 8 milijuna eura.
Gradonačelnik otvorio obljetničku izložbu 80 godina Umjetničke galerije Dubrovnik

Gradonačelnik Grada Dubrovnika svečano je otvorio veliku obljetničku izložbu pod nazivom „80 godina Umjetničke galerije Dubrovnik“, kojom se obilježava osam desetljeća postojanja i djelovanja jedne od najvažnijih kulturnih institucija u Dubrovniku.
U svom obraćanju, gradonačelnik je istaknuo kako izložba predstavlja jedinstveni vremeplov koji vodi kroz osam desetljeća umjetničkog stvaranja i kulturnog doprinosa.
„Ova izložba potvrda je snage i uloge institucije koja već osam desetljeća okuplja, nadahnjuje, educira i povezuje. Galerija je postala prostor susreta različitih umjetničkih praksi, misli i publika – i danas s ponosom gleda u budućnost“, poručio je gradonačelnik, uz čestitke svim djelatnicima, autoricama izložbe i suradnicima Galerije koji su svojim radom doprinijeli realizaciji ovog važnog projekta. Zahvalio je i svim bivšim djelatnicima koji su tijekom.80 godina ostavili svoj trag u radu ustanove.
Gradonačelnik je u svom govoru istaknuo i kako je 2025. godina iznimno bogata obljetnicama koje svjedoče o dubini i raznolikosti dubrovačke kulturne scene, poput 100 godina Dubrovačkog simfonijskog orkestra, 60 godina Folklornog ansambla Linđo i 45 godina zbora Libertas.
Poseban naglasak stavljen je na važnost očuvanja kulturne i spomeničke baštine te razvoja dostupne kulturne infrastrukture. Kroz inovativna rješenja, poput digitalnog sustava Du Pass, Grad Dubrovnik aktivno radi na održivom upravljanju posjetiteljima i zaštiti kulturne autentičnosti.
Umjetnička galerija Dubrovnik u početku je bilscsmještena u ljetnikovcu Crijević Pucić, a od 1948. godine do danas smještena je u vili Banac na Pločama, građevini koju su od 1937. – 1939. projektirali Lavoslav Horvat i Harold Bilinić i koja predstavlja iznimno ostvarenje međuratne hrvatske arhitekture. Izložena građa obuhvaća bogatu foto-dokumentaciju izložbi moderne i suvremene umjetnosti, međunarodnih izložbi, predavanja, manifestacija, likovnih radionica i promocija od arhivskih do najnovijih fotografija. Predstavljeni su brojni arhivski plakati i katalozi, te djela iz Zbirke moderne i suvremene umjetnosti u kronološkoj putanji od osnutka do danas. Zbirka Umjetničke galerije Dubrovnik omogućuje vrlo pregledno uvid u vremensko razdoblje od početka moderne umjetnosti u Hrvatskoj, na prijelazu devetnaestog u dvadeseto stoljeća, preko raznovrsnih stilskih pravaca dvadesetog stoljeća do suvremenih tendencija u umjetnosti na dubrovačkoj i hrvatskoj sceni.
Autorice izložbe su Petra Golušić, muzejska savjetnica UGD, Jelena Tamindžija Donnart, kustosica UGD i Rozana Vojvoda, muzejska savjetnica UGD.
U sklopu izložbe 80 godina Umjetničke galerije Dubrovnik postavljena je i virtualna izložba Izvan okvira čija je autorica Ivona Šimunović, a za čiju su produkciju i tehničku podršku zaslužni Pixel design i Loop production.
Izložba ostaje otvorena do 13. srpnja 2025.
MREŽA ZELENE INFRASTRUKTURE Uručena odluka o dodjeli bespovratnih 5.5 milijuna eura za projekte parkova Gradac, Pile i Platana

Državna tajnica koja upravlja Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova EU Zrinka Raguž uručila je danas u Zagrebu gradonačelniku Grada Dubrovnika Matu Frankoviću Odluku o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Mreža zelene infrastrukture: parkovi Gradac, Pile i Platana“, prijavljen kroz ITU mehanizam u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije, a Gradu Dubrovniku dodijeljen je iznos od 5.558.382,00 eura, čime će se dodatno unaprijediti javni prostori i podići kvaliteta života građana kroz razvoj zelene infrastrukture.
Najveća investicija koja se sufinancira navedenim sredstvima je cjelovita obnova Parka Gradac koja je u tijeku i koja označava prvu cjelovitu i sustavnu obnovu parka nakon njegovog otvaranja 1898. godine. Istovremeno, napreduju i radovi na sveobuhvatnom uređenju Parka u Pilama. Ovim Projektom je predviđen i novi glavni ulaz u park amfiteatralnog oblika, dok će se u centralnom dijelu parka nalaziti tematsko dječje igralište kao interpretacija Grada, a predstoje i radovi na uređenju parka ispod Platane.
Gradonačelnik Franković zahvalio je Ministarstvu i državnoj tajnici na kontinuiranoj podršci te istaknuo kako je ovaj projekt dio šire strategije očuvanja okoliša, održivog urbanog razvoja i brige za zelene površine kao ključne sastavnice politike ove gradske uprave. -„Ova ulaganja su ulaganja u budućnost Dubrovnika, grada koji čuva svoju baštinu, ali istovremeno hrabro ulaže u moderne, ekološki odgovorne projekte“, rekao je gradonačelnik Franković.
Projekt „Mreža zelene infrastrukture“ provodi se kroz ITU mehanizam, koji omogućuje gradovima provedbu strateških projekata uz korištenje sredstava iz fondova Europske unije, s ciljem jačanja urbane otpornosti, dostupnosti javnih sadržaja i očuvanja prirodnih resursa. Dubrovniku i susjednim općinama na raspolaganju su 22 milijuna eura.