28.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 17 srpnja, 2025
HomeVijestiU Vidonjama će se revitalizirati i urediti preko sedam kilometara šumsko-planinarskih staza

U Vidonjama će se revitalizirati i urediti preko sedam kilometara šumsko-planinarskih staza

U nazočnosti Župana Blaža Peza i zamjenika Župana Joška Cebala u ponedjeljak 14. srpnja, u prostorijama Općine Zažablje potpisan je ugovor s izvođačem na revitalizaciji staza u Vidonjama u okviru projekta GREW (Upravljanje močvarnim područjima u prekograničnom području Italije i Hrvatske). Ugovor su potpisali ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije Marijana Miljas Đuračić i predstavnik tvrtke Kain Građenje d.o.o..

Uz potpisnike Ugovora, potpisivanju su također nazočili i pročelnica Upravnog odjela za poslove Župana i Županjske skupštine Žaklina Marević, ravnateljica Regionalne razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA Melanija Milić i načelnica Općine Zažablje Maja Vrnoga.

Riječ je o ulaganju vrijednom više od 47.000,00 EUR koje se realizira u sklopu projekta GREW s ciljem revitalizacije i uređenja šest šumsko-planinarskih staza u Općini Zažablje (staza 1. Škola u Vidonjama – vrh Matica, staza 2. Odvojak sa staze prema Matici – do Čagljevih peći, staza 3. Vidonje (škola) – izvorište Blizna, staza 4. Spoj staze 3 i staze 5, staza 5. Kapela sv. Liberana – Marin vijenac i staza 6.Vidonje (škola) – kapela sv Liberana), dužine preko 7 kilometara u svrhu unapređenja posjetiteljske infrastrukture sa svrhom zaštite i očuvanja zaštićenih prirodnih vrijednosti Delte Neretve.U okviru zahvata revitalizacije šumsko-planinarskih staza predviđeno je markiranje staza i obnova postojećih markacija po odredbama Komisije za planinarske putove, postavljanje jedne obavijesne i dvije interpretativne ploče vezano uz zaštitu i očuvanje vrsta i staništa koje obitavaju u predmetnom području kao i račišćavanje, geodetsko označavanje staza i po potrebi uklanjanje pojedinačnog grmlja i zbrinjavanje istog, sukladno pozitivnim zakonskim propisima. Cilj uređenja šumsko-planinarskih staza je da svi posjetitelji kao i lokalno stanovništvo upoznaju prirodno bogatstvo Delte Neretve, njene krške fenomene, speleološke objekte kao i sam bogati krajolik ovog jedinstveno međunarodno važnog močvarnog Ramsar područja.Revitalizacija šumsko-planinarskih staza u Općini Zažablje predstavlja nastavak uspješne suradnje Javne ustanove i Općine Zažablje, temeljem potpisanog Sporazuma o zaštiti i očuvanju močvarnog područja Delte Neretve u sklopu projekta CREW. Aktivnosti se nastavljaju kroz projekt GREW, kojim će se obnoviti postojeće staze te obogatiti ponuda Općine Zažablje na korist lokalnom stanovništvu, ali i sve brojnijim posjetiteljima. Na taj način stvaraju se novi sadržaji za rekreaciju i boravak u prirodi, na korist lokalnog stanovništva i posjetitelja, uz jačanje održivog turizma i promociju prirodne baštine područja.

Dubrovačko-neretvanska županija u suradnji sa svojim institucijama, Regionalnom razvojnom agencijom Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA-om, Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije kao i Općinom Zažablje, pokrenula je i projekt Centra aktivnog turizma Vidonje u Općini Zažablje, u sklopu kojeg će se rekonstruirati, obnoviti i opremiti objekt stare škole u Vidonjama skupa s planiranim opremanjem i postavljanjem multimedijalnog izložbenog postava prirodne baštine Delte Neretve. Uređenje šumsko-planinarskih staza, nakon Centra aktivnog turizma u Vidonjama, predstavlja logičan slijed upoznavanja lokalnog stanovništva i posjetitelja o bioraznolikosti Delte Neretve, odnosno stvaranje kvalitetnih sadržaja za rekreaciju, edukaciju i boravak u prirodi. Poseban naglasak stavlja se na upoznavanje bogate bioraznolikosti ovoga područja, čime se doprinosi podizanju svijesti o važnosti očuvanja prirodne baštine i razvoju održivog turizma.

Glavni cilj projekta GREW je postizanje zajedničkog naprednog upravljanja prekograničnim močvarnim područjima Italije i Hrvatske kao i pružanje dodatne vrijednosti. GREW će poboljšati i nadograditi iskustvo provedeno u prethodnom projektu CREW kapitaliziranjem naučenih lekcija (jačanje prednosti i prevladavanje slabosti) prijenosom na ciljana područja (jedan u Italiji i dva u Hrvatskoj). Močvarna područja prekogranične regije Italije i Hrvatske priznata su kao područja značajne prirodne vrijednosti pod utjecajem klimatskih promjena koja ozbiljno utječu na ekološko stanje ovih važnih, ali krhkih ekosustava, čak ugrožava i samo njihovo postojanje. Upravitelji močvarnih područja i relevantni dionici se na lokalnoj razini suočavaju s nizom izazova u smislu prilagodbe klimatskim promjenama s pristupom, strategijama i obvezama.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije jedna je od osam projektnih partnera, koji obuhvaća ciljano područje Delte Neretve gdje je u sklopu svog redovnog poslovanja, dužna održavati stabilno stanje područja, Natura 2000 staništa i vrsta. Delta Neretve prepoznata je kao Ramsar područje – močvara od međunarodne važnosti. Cilj Ramsarske konvencije je očuvanje vlažnih staništa na Zemlji koja su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta i njihovih zajednica od kojih čovjek ima mnogostruke koristi i u određenoj mjeri ovisi o njima. Konvencija o vlažnim staništima (Ramsarska konvencija) donesena je 02. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA