U suradnji s Leksikografskim zavodom Miroslav Krleža Dubrovačke knjižnice organizirale su, 14. srpnja 2025., predstavljanje digitalnih sadržaja LZMK. Prezentaciju je u Znanstvenoj knjižnici održala leksikografkinja Cvijeta Kraus.
Leksikografski zavod Miroslav Krleža je javna institucija od posebnog značaja za Republiku Hrvatsku (osnovana 1950.) i jedina hrvatska institucija koja se sustavno bavi leksikografijom i enciklopedistikom (tradicionalna i digitalna leksikografija).
Misija LZMK je sistematizirati, pohranjivati i distribuirati znanje u svim područjima i disciplinama; pružiti pouzdan i znanstveno provjeren izvor znanja uslijed sve veće dostupnosti informacija; istraživati i prezentirati prirodnu, povijesnu i kulturnu baštinu Hrvatske; očuvati kulturni i društveni identitet Hrvatske. LZMK sadrži više od 400 svezaka enciklopedija, rječnika, leksikona, vodiča, bibliografija.

Digitalna transformacija Zavoda od 2008. godine započela je objavama i ažuriranjem mrežnog izdanja Hrvatske enciklopedije te transformacijom specijaliziranih enciklopedija u specijalizirane portale.
Uloge enciklopedije u digitalnom dobu su razvoj funkcionalnosti i primjene enciklopedija – lakša razmjena, pristupačnost i korištenje enciklopedijskog znanja, također digitalne tehnologije promijenile su način pripreme, organizacije i prezentacije enciklopedijskoga znanja.
Profesionalno uređene nacionalne enciklopedije doprinose podizanju razine javnog znanja na jeziku korisnika, osiguravaju vezu između stručnjaka i korisnika što je važno za komunikaciju u znanosti i imaju važnu ulogu u borbi protiv dezinformacija i lažnih informacija koje pružaju nepouzdani digitalni izvori znanja.

Digitalni sadržaj LZMK-a obuhvaća 400 000 enciklopedijskih članaka iz 30 edicija, a 2025. bilo je približno 15 milijuna pregleda stranica. Hrvatska enciklopedija (enciklopedija.hr) temeljna je edicija Zavoda. Mrežno izdanje objavljeno je 2013. Temelji se na tiskanom izdanju u 11 svezaka (1999-2009) na kojem je radilo preko 1000 vanjskih suradnika. Sadrži 71 500 članaka. Svakodnevno se ažurira i tehnički razvija te nadopunjuje. Godine 2023. redizajnirana je stranica, a dnevno bilježi 40 000 posjeta. Hrvatska tehnička enciklopedija (tehnika.lzmk.hr) objavljuje se istodobno kao tiskano i digitalno izdanje – Portal hrvatske tehničke baštine. Prvi svezak objavljen je 2018, a drugi svezak 2022. godine. Sadrži više od 2200 članaka. Svakodnevno se ažurira i nadopunjuje te pruža dodatne podatke o sadržaju uključujući i poveznice na vanjske sadržaje.
Digitalizacija Portala znanja (2009.‒2025.) započela je 2008. godine, a Portal je objavljen 2009. Ukupno ima 160 395 članaka iz 11 arhivskih izdanja: Filmska enciklopedija, Filmski leksikon, Hrvatski biografski leksikon, Hrvatski obiteljski leksikon, Hrvatski opći leksikon, Istarska enciklopedija, Krležijana, Medicinski leksikon, Nogometni leksikon, Pomorski leksikon i Tehnički leksikon. Uključene su i aktualne digitalne edicije: Hrvatska enciklopedija i Hrvatska tehnička enciklopedija, i najnoviji portal Zbirka enciklopedijske baštine.Pojmovi su povezani i pretražuju se putem zajedničke tražilice. Sve edicije mogu se i samostalno pretraživati.

Zbirka enciklopedijske baštine (e-bastina.lzmk.hr) sadrži 12 digitaliziranih izdanja, tiskanih od 1954. do 1996. godine: Enciklopedija fizičke kulture, Enciklopedija hrvatske umjetnosti, Enciklopedija Leksikografskog zavoda, Enciklopedija likovnih umjetnosti, Medicinska enciklopedija, Otorinolaringologija, Poljoprivredna enciklopedija, Pomorska enciklopedija(I. izdanje), Sportski leksikon, dva izdanja Šumarske enciklopedije, i Tehnička enciklopedija. Zbirka sadržava 57 svezaka dostupnih za pretraživanje natuknica i pregledavanje. Ukupan je broj natuknica u 11 izdanja 95 000, a uz svaku natuknicu u rezultatu pretraživanja prikazuje se izvor, odnosno naziv enciklopedije ili leksikona u kojemu se nalazi tražena natuknica. Iznimka je Otorinolaringologija, kao 12. izdanje, koja zbog specifičnosti sadržaja (prikazuje se s pomoću kazala sadržaja, a obuhvaća 1200 poglavlja) nije uključena u rezultate pretraživanja.
Razvijen je novi model digitalizacije arhivskih enciklopedijskih izdanja u 6 koraka:
1. skeniranje i optičko prepoznavanje znakova,
2. uređivanje teksta i slike,
3. izrada abecedarija,
4. izrada baze podataka,
5. razvoj mrežne stranice za prikaz strukturiranih podataka,
6. objava mrežne stranice
Svaki od ovih koraka uključuje višestruke procese, koji su određeni dostupnom tehnologijom, ljudskim znanjem i resursima. Svako enciklopedijsko i leksikografsko izdanje razlikuje se u sadržaju, strukturi i prezentaciji grafičkih dodataka.
Ostali digitalni sadržaji:
Hrvatska: zemlja i ljudi (croatia.eu) na hrvatskom, engleskom, francuskom, njemačkom i kineskom jeziku
Hrvatski egzonimi (egzonimi.lzmk.hr)
Leksikon Marina Držića (leksikon.muzej-marindrzic.eu)
Zastave i grbovi (zastave.lzmk.hr) s igricama (pamtilice i kvizovi)
Bibliografija izdanja Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža (bibliografija.lzmk.hr)
Studia lexicographica (studialexicographica.lzmk.hr), znanstveni časopis