22.8 C
Dubrovnik
Utorak, 17 lipnja, 2025
NaslovnicaKulturaSALOČA OD ZRCALA: U izdanju Društva dubrovačkih pisaca Stana Šćapec predstavila svoju...

SALOČA OD ZRCALA: U izdanju Društva dubrovačkih pisaca Stana Šćapec predstavila svoju drugu zbirku pjesama San i val

U organizaciji Društva dubrovačkih pisaca i Dubrovačkih knjižnica, 13. lipnjau Saloči od zrcala, održala se promocija zbirke pjesama „San i val“ pjesnikinje Stane Šćapec. Uz autoricu, njezine nove pjesme predstavio je autor pogovora dr. sc. Domagoj Vidović, u ime izdavača zbirke Društva dubrovačkih pisaca Boris Njavro, a svojom glazbom večer je upotpunio tenor i kantautor Stijepo Gleđ Markos. Programom je moderirala Nila Miličić Vukosavić.

Miličić Vukosavić istaknula je na početku kako je ova dubrovačka Hercegovka pjesničko otkriće, žena ogromnog srca, još veće duše i prekrasnog lirskog izričaja. Nakon prve zbirka pjesama Pjesme za lijek, potom slikovnice Bubamara iz Moševića, sad je došao na red predstaviti i novu zbirku San i val za čiju je naslovnicu zaslužanakademik Luko Paljetak.

Boris Njavro pročitao je prvu Staninu pjesmu iz njene prve zbirke koja je ušla u antologiju hrvatskih književnica u Dalmaciji od 18 stoljeća do danas “Jadranskih sirena zov” autorice dr. sc. Hrvojke Mihanović – Salopek. 

S obzirom na veliku ljubav koju osjeća prema poeziji Domagoj Vidović kazao je kako nerado govori o njoj osim prijateljima i kada ga Boris nagovori, a u ovom slučaju radi se o obje kategorije.

– Sjetim se često Luka Paljetka i našega druženja na Braču i prve Stanine zbirke poezije, imala je velikog prijatelja i pomagača, on joj je odškrinuo vrata pjesničkog svijeta. (…) Dva su spoja u tom njenom pisanju koja promatram kroz dvije tradicije, jedna je tradicija tog razmeđa lirike i epike, to razmeđe nije toliko daleko od Dubrovnika, ovdje negdje oko Golubova kamena, ako pogledate vrste stiha i broj, ovo je primorsko područje uvijek liričnije, putenije, okrenutije ljubavnim stihovima, dok su u zaleđu u Hercegovini jača epika, deseterci, druge vrste tema. Imamo dvije Hercgevoke koje su pisale prije Stane, jedna je Cvijeta Zuzorić, o kojoj je malo toga sačuvano, a druga je Anica Bošković koja, osim što je pisala pjesme, je vodila računa o zajednici, imala je i zakladu kako bi pomagala studentima. Tako i Stane, poput Anice, ima dvije svoje funkcije, jednu umjetničku koja je sad tek došla do izražaja i ima drugu, sebedarnu.

Autorica zbirke Stane Šćapec zahvalila je svima koji su sudjelovali u nastanku ove knjige kao i svima koji su došli na promociju te je pročitala nekoliko pjesama po svom izboru.

Za kraj Njavro je pročitao pjesmu Bol Luka Paljetka posvećenu Stani.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE