U srijedu, 2. srpnja 2025., u Dubrovniku je održan cjelodnevni program posvećen mentalnom zdravlju, u organizaciji Udruga Bonsai i Lukjernica, te u suradnji s Academic Program International. Program je bio namijenjen američkim studentima, a uključivao je jutarnju edukaciju te popodnevnu Živu Knjižnicu.
Jutarnji dio edukacije bio je posvećen temama koje obuhvaćaju:
- zakonodavni okvir vezan uz mentalno zdravlje u Hrvatskoj, uključujući zakone i podzakonske akte,
- različite vrste institucija dostupne osobama s problemima mentalnog zdravlja,
- predstavljanje Udruge Lukjernica i njenog doprinosa lokalnoj zajednici,
- osobno svjedočanstvo osobe s iskustvom mentalne bolesti.
Ova edukacija omogućila je studentima dublje razumijevanje hrvatskog sustava mentalnog zdravlja, kao i uvid u važnost uloge civilnog društva i osobnog iskustva u borbi protiv stigme.
U popodnevnim satima, u prostorijama Centra za djecu, mlade i obitelj Dubrovnik, održana je Živa Knjižnica, inovativna metoda borbe protiv predrasuda i diskriminacije. “Živa Knjižnica” funkcionira poput prave knjižnice: posjetitelji pregledavaju katalog, biraju “knjigu” – odnosno osobu s jedinstvenim životnim iskustvom – i “čitaju” kroz razgovor u trajanju od 30 minuta. Nakon toga, knjigu mogu “vratiti” i posuditi drugu.
Kao i svaka knjižnica, Živa Knjižnica ima svoje knjižničare, volontere, koordinatore i promotore. Udruga Bonsai provodi ovu metodu u Dubrovniku više od pet godina te je organizirala i dva sedmodnevna treninga na temu organizacije Žive Knjižnice. Prva Živa Knjižnica u Dubrovniku održana je još 2014. godine, u sklopu konferencije „Growing with children’s rights“, s ciljem približavanja stvarnih priča o djeci i njihovim pravima široj javnosti.
Udruga Bonsai ovim putem zahvaljuje svim volonterima na iznimnom doprinosu u organizaciji događaja, kao i svim posjetiteljima – “čitateljima” – na njihovoj pažnji, otvorenosti i entuzijazmu.