27.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 28 kolovoza, 2025
HomeVijestiMeđu smijenjenima u poreznom USKOK-u i Dubrovčanin Paulino Lonza

Među smijenjenima u poreznom USKOK-u i Dubrovčanin Paulino Lonza

Usred ljetnih godišnjih odmora smijenjeno je praktički cijelo vodstvo Samostalnog sektora za financijske istrage Središnjeg ureda Porezne uprave (SSFI), tzv. poreznog USKOK-a.

Usto, zbog propusta pri dovođenju novih šefova pojedinih službi, dijelom je došlo do privremene blokade Samostalnog sektora, koji usko surađuje s USKOK-om, Uredom europskog javnog tužitelja (EPPO) i sa sigurnosnim službama. Zbog svega su se, doznaje Jutarnji list, ovoga tjedna pobunili službenici Samostalnog sektora.

Kada je riječ o smijenjenim službenicima SSFI-ja, treba naglasiti da su svi imali bogato iskustvo i rezultate, a posebno se ističe Paulino Lonza, jedan od onih koji su stvarali porezni USKOK. Lonza je u SSFI-ju bio zaposlen od njegova osnivanja prije deset godina, a od 2016. do 2018. bio je na čelu tog sektora.

Bio je dio mlade ekipe, rigorozno provjernih i posebno obučenih kadrova, koja je uz ostalo prošla obuku u SAD-u, odnosno Službi unutarnjih prihoda pri američkom Ministarstvu financija (IRS).

Lonza i njegove kolegice prošli su brojne edukacije, objavili su brojne stručne radove, sudjelovali na stručnim izlaganjima i seminarima… Lonza je, na primjer, bio predavač i edukator na Policijskoj akademiji, Pravosudnoj akademiji, fakultetima, kao i na radionicama i seminarima za suce i tužitelje.

Usto, on i njegovi suradnici imali su važnu ulogu u ispunjavanju uvjeta Hrvatske za pristupanje OECD-u kao i za skidanje RH sa sive liste FATF-a, međunarodne organizacije za praćenje pranja novca. Lonza je, kao svojevrsni ‘časnik za vezu‘, odradio i edukacije u EPPO-u.

FOTO: FB, Paulino Lonza

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA