8.8 C
Dubrovnik
Utorak, 17 ožujka, 2026
HomeKulturaDubrovačka umjetnica Dorinda Bulić Čotić otvara izložbu 'Reboot'

Dubrovačka umjetnica Dorinda Bulić Čotić otvara izložbu ‘Reboot’

Izložba suvremene multimedijalne dubrovačke umjetnice Dorinde Bulić Čotić pod nazivom ‘Reboot’ bit će otvorena u četvrtak, 19. ožujka u 19 sati u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik.

U izložbi Reboot autorica preispituje potpuni restart i ponovno pokretanje u zoni umjetnosti. Multimedijalna umjetnica Dorinda Bulić Čotić bavi se vlastitim radom, otvara diskurse vezane za život i estetiku u seriji fotografija, u videima i prostornoj audio-video instalaciji. Riječ je o djelu koji problematizira ključna pitanja umjetnosti po sebi, pri čemu rastvara konceptualni teritorij. U izložbi razmatra suptilnost i dubinu plave boje, ulazi u predjele u kojima se lakoća iz težine pojavljuje u svojoj neprestanoj egzistenciji. Istražuje višerazinski prazninu od suvišnog da bi se dogodilo ponovno pokretanje. Proučava vremenski razmak koji uvjetuje promjene.

Autorica istražuje međuprostor(Interval, 2021. / 2026.), promjene od jednog oblika i aktivnosti u drugo (Transition, 2026.) i prelazno stanje svijesti(Liminal, 2021./2026.). Događa se transformacija, potpuna sloboda u kojoj je istina jasna. Gleda se i prati u radovima svim svojim intenzitetom. Meditativni karakter izložbe utisnut je u duboku kontemplaciju.

‘Okrećanje izvornom sebi jest početak puta. Moramo imati prostranu svjesnost i uvid’, izriče autorica.

‘Kulturna, ekonomska, socijalna i religiozna pozadina su različite ali um u potpunosti treba biti ispražnjen da bi samospoznao. Jednostavno bez razumijevanja sebe ne postoji istinita misao. Samospoznaja je uvjet mišljenja koje je jedino tada istinito’, navedeno iskazuje autorica u izložbi simboličkog naziva Reboot.

Kustosica izložbe je Petra Golušić, muzejska savjetnica Umjetničke galerije Dubrovnik, a izložba Reboot ostaje otvorena do 10. svibnja 2026. godine.

BIOGRAFIJA

Dorinda Bulić Čotić rođena je u Dubrovniku, završila je Školu likovnih umjetnosti u Splitu i diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Djelovala je u području slikarstva, grafičkog dizajna, bavila se pedagoškim radom, na psihološko-pedagoškom planu radila za UNICEF. Recentno je zaokupljena raščlanjivanjem društvenih i duhovnih paradoksa. Propituje vlastita emocionalna previranja i pomake te društvene kontekste s naglaskom na promjenama poznatih paradigmi. Umjetnica razmatra dehumaniziranu realnost, dokidanje kvalitete i problematiku estetike. Ukazuje na ideološka ograničenja, zablude suvremene kulture, pitanje iskonske slobode i istine. Izražava se kombiniranim medijima, instalacijama, fotografijom, videom i digitalnom glitch formom.

Izlagala je na mnogim samostalnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Recentne samostalne izložbe uključuju – Umjetničku galeriju Dubrovnik, Dubrovnik: Reboot; Galeriju Loggia, Split: Drift; Galeriju Žitnjak, Zagreb: 404 Not Found; Art Radionicu Lazareti, Dubrovnik: Abaut:blank; Galeriju Flora, Dubrovnik: Narušene paradigme. Umjetnica se predstavila na skorašnjim kolektivnim izložbama – Lauba, Zagreb: NESVRSTANI 8; Art Radionica Lazareti, Dubrovnik: 35 godina ARL; Zgrada Crvenog krsta / staro kino Sutjeska, Sarajevo: ART WAR; Galerija Kazamat / Galerija kat, Osijek: Prije nas; Galerija MaMa, Zagreb: Fubar glitch festival i dr. Aktualna je predsjednica Hrvatskog društva likovnih umjetnika Dubrovnik od 2014. godine. Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika Dubrovnik, Hrvatskog društva likovnih umjetnika i Art Radionice Lazareti. Živi i radi u Dubrovniku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA