U petak, 4. srpnja u Kući Bukovac u Cavtatu bilo je posebno svečano, uz prigodni program posvećen 170. obljetnici rođenja Vlaha Bukovca.
Ove godine naglasak je stavljen na njegovo umjetničko i pedagoško nasljeđe, ali i na suvremene interpretacije njegova djela.
Posebna radost bila je predstavljanje nove akvizicije u zbirci slika Kuće Bukovac, Studije za Alegoriju umjetnosti, koja dodatno svjedoči o razvoju i slojevitosti Bukovčeva opusa.
Program je prigodnim riječima otvorio v. d. ravnatelj Muzeja i galerija Konavala, Ivan Kušelj. Zahvalio je Općini Konavle i Zračnoj luci Ruđer Bošković što su prepoznali značaj ove akvizicije i financijski omogućili da ova slika ostane dostupna javnosti upravo u Kući Bukovac, ali i svima onima koji su doprinijeli da ova slika danas bude dio fundusa Kuće Bukovac.
Božo Lasić, načelnik Općine Konavle, inicijator otkupa ove slike, istaknuo je važnost senzibiliteta gospodarstvenika u sudjelovanju prilikom financiranja kulturnih djelatnosti. Time je istaknuta uloga direktora Zračne luke Ruđer Bošković, Viktora Šobera, u pomoći prilikom ovog otkupa.
Viktor Šober obrativši se okupljenima iskazao je zahvalnost u prilici da Zračna luka Ruđer Bošković sudjeluje u ovom važnom događaju.
Nešto više o slici rekle su Lucija Vuković i Helena Puhara na interaktivnom vodstvu “Od ateljea do prakse – Nasljeđe pedagoškog modela Vlaha Bukovca na primjeru njegovog učenika Nika Miljana”, koje je uslijedilo nakon pozdravnih govora.
Vodstvo je započelo u prostoru Bukovčeva ateljea, zamišljenog kao simbol svih njegovih ateljea i mjesta otvorenosti, susreta i razmjene iskustava umjetnika, klijenata, studenata i šire zajednice. Poseban naglasak stavljen je na Bukovčev doprinos pedagogiji, najprije u Zagrebu, potom na praškoj Akademiji, te njegovu metodu rada koja je uključivala poticanje samostalnog izraza, dijalog i rad u prirodi. Ovo nasljeđe prepoznajemo i kod Nika Miljana, Bukovčeva učenika i kasnije poznatog pedagoga, koji je djelovao u razdoblju velikih društvenih i umjetničkih promjena. Kod njega su jasno vidljivi Bukovčevi pedagoški principi: rad u prirodi, izravni kontakt s motivom, ali i otvorenost prema novim temama i društvenim izazovima.
Kroz ovu priču o pedagoškoj djelatnosti i razvoju umjetničke prakse posjetitelji su dobili i uvid u izložbu “Cavtaćanin Niko Miljan – praški učenik Vlaha Bukovca” koja se može pogledati u Kući Bukovac do 14. rujna.