24.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 6 srpnja, 2025
HomeKulturaPOVODOM 170. OBLJETNICE ROĐENJA: Predstavljeno dragocjeno djelo – Vlaho Bukovac, Studija za Alegoriju umjetnosti...

POVODOM 170. OBLJETNICE ROĐENJA: Predstavljeno dragocjeno djelo – Vlaho Bukovac, Studija za Alegoriju umjetnosti II.

U petak, 4. srpnja u Kući Bukovac u Cavtatu bilo je posebno svečano, uz prigodni program posvećen 170. obljetnici rođenja Vlaha Bukovca.

Ove godine naglasak je stavljen na njegovo umjetničko i pedagoško nasljeđe, ali i na suvremene interpretacije njegova djela.

Posebna radost bila je predstavljanje nove akvizicije u zbirci slika Kuće Bukovac, Studije za Alegoriju umjetnosti, koja dodatno svjedoči o razvoju i slojevitosti Bukovčeva opusa.
Program je prigodnim riječima otvorio v. d. ravnatelj Muzeja i galerija Konavala, Ivan Kušelj. Zahvalio je Općini Konavle i Zračnoj luci Ruđer Bošković što su prepoznali značaj ove akvizicije i financijski omogućili da ova slika ostane dostupna javnosti upravo u Kući Bukovac, ali i svima onima koji su doprinijeli da ova slika danas bude dio fundusa Kuće Bukovac.

Božo Lasić, načelnik Općine Konavle, inicijator otkupa ove slike, istaknuo je važnost senzibiliteta gospodarstvenika u sudjelovanju prilikom financiranja kulturnih djelatnosti. Time je istaknuta  uloga direktora Zračne luke Ruđer Bošković, Viktora Šobera, u pomoći prilikom ovog otkupa.

Viktor Šober obrativši se okupljenima iskazao je zahvalnost u prilici da Zračna luka Ruđer Bošković sudjeluje u ovom važnom događaju.

Nešto više o slici rekle su Lucija Vuković i Helena Puhara na interaktivnom vodstvu “Od ateljea do prakse – Nasljeđe pedagoškog modela Vlaha Bukovca na primjeru njegovog učenika Nika Miljana”, koje je uslijedilo nakon pozdravnih govora.

Vodstvo je započelo u prostoru Bukovčeva ateljea, zamišljenog kao simbol svih njegovih ateljea i mjesta otvorenosti, susreta i razmjene iskustava umjetnika, klijenata, studenata i šire zajednice. Poseban naglasak stavljen je na Bukovčev doprinos pedagogiji, najprije u Zagrebu, potom na praškoj Akademiji, te njegovu metodu rada koja je uključivala poticanje samostalnog izraza, dijalog i rad u prirodi. Ovo nasljeđe prepoznajemo i kod Nika Miljana, Bukovčeva učenika i kasnije poznatog pedagoga, koji je djelovao u razdoblju velikih društvenih i umjetničkih promjena. Kod njega su jasno vidljivi Bukovčevi pedagoški principi: rad u prirodi, izravni kontakt s motivom, ali i otvorenost prema novim temama i društvenim izazovima.

Kroz ovu priču o pedagoškoj djelatnosti i razvoju umjetničke prakse posjetitelji su dobili i uvid u izložbu “Cavtaćanin Niko Miljan – praški učenik Vlaha Bukovca” koja se može pogledati u Kući Bukovac do 14. rujna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA